Glas Hrvatske

17:49 / 30.11.2023.

Autor: Slavica Štefić

XII. Dani masline i maslinovih ulja

Slabiji urod maslina
Slabiji urod maslina
Foto: HTV / HRT

U  Mostaru se održava završni skup manifestacije "XII. dani masline i maslinovih ulja" na kojem će se dodijeliti plakete za kvalitetu ekstra djevičanskih maslinovih ulja.

Ocjene kvaliteta testiranih uzoraka maslinovih ulja su vršene u skladu s važećim pravilnicima BiH za laboratorijsku kontrolu kvalitete, a senzorno ispitivanje od iskusnih ocjenjivača iz Panela za organoleptičku ocjenu maslinovih ulja Federalnog agromediteranskog zavoda Mostar.


Na manifestaciji dr. sc. Miro Barbarić i mr. sc. Aida Kohnić održat će predavanje o temo "Osvrt na maslinarsku 2023. godinu u Hercegovini", a dr. sc. Dragan Brenjo iz Agencije za sigurnost hrane BiH, govorit će o važnosti dobivanja PDO za ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine, najavili su organizatori.


U Hercegovini je trenutno 400 hektara nasada maslina, odnosno oko 100 tisuća stabala, s tendencijom rasta. Ovogodišnji urod kod većine maslinara je niži nego lani zbog obilnih kiša.


Godišnje se proizvede oko 280 tisuća litara ekstra djevičanskog ulja, a Udruženje maslinara Hercegovine trenutno radi na njegovom brendiranju.


Brendiranje hercegovačkog ekstra djevičanskog maslinovog ulja će donijeti mnoge prednosti tamošnjim maslinarima. Uz potvrđenu kvalitetu omogućit će im veću promociju, kao i lakši izvoz i konkurentnost na inozemnom tržištu.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!