Na 22. izdanju “Black Nights” filmskog festivala u Tallinu, koji se u glavnom gradu Estonije održava do 2. prosinca, prikazuje se niz hrvatskih filmova i manjinskih koprodukcija.
08:17 / 24.11.2018.
Autor: Tomislav Šikić

Autor:
Tomislav Šikić
Objavljeno:
24. studeni 2018., 08:17
Na 22. izdanju “Black Nights” filmskog festivala u Tallinu, koji se u glavnom gradu Estonije održava do 2. prosinca, prikazuje se niz hrvatskih filmova i manjinskih koprodukcija.
U jednom od službenih natjecateljskih programa - Just Film (Samo film) - natječe se "F20" u režiji Arsena Antona Ostojića. Riječ je o programu filmova za mlade u kojem je, uz ovaj, još 11 naslova. Film su producirali Arsen A. Ostojić i Hrvoje Vajić te kuća Filmosaurus Rex. U glavnim ulogama su Romina Tonković i Filip Mayer, scenarist je Hrvoje Sadarić, a snimatelj Slobodan Trninić.
Osim ovog hrvatskog filma, na festivalu će se prikazati i tri manjinske hrvatske koprodukcije. Tako će se u programu u sklopu kojeg se svojim prvim filmovima predstavljaju 'mladi i obećavajući' redatelji 'natjecati' i dva dugometražna igrana naslova: "Izbrisana redatelja" Mihe Mazzinija (hrvatski koproducent je Kinorama) i "Lifeboat" (hrvatski koproducent je MP filmska produkcija). "Dišući u mramor" redateljice Giedrė Beinoriūtė, nastao u litavsko-latvijsko-hrvatskoj koprodukciji (hrvatski koproducenti su Matija Radeljak, Aning Film te Augustin Koprić, Udruga Avis Rara Studio) prikazuje se u natjecateljskom programu baltičkih filmova.
Uz navedene dugometražne filmove, u raznim sekcijama posebnog programa posvećenog kratkometražnim filmovima pod nazivom "PÖFF Shorts" prikazat će se čak šest domaćih naslova. U natjecateljskom programu su tri filma: igrani "Lieber Augustin" u režiji Miroslava Terzića te animirani "Biciklisti" Veljka Popovića i "Demonstracija briljantnosti u 4 čina" redatelja Lucije Mrzljak i Mortena Tšinakova.
"Biciklisti" se, uz igrani "Lovebox" koji je režirao Ivan Turković-Krnjak, prikazuju i u nenatjecateljskoj sekciji Late Night Love, a osim ta dva naslova gledatelji će u Tallinu moći pogledati animirani "Proces" Lucije Bužančić te "Stranac" u mojoj glavi Petre Balekić.
Black Nights je najvažniji filmski festival na Baltikuna kojemu će ove godine biti prikazano više od 250 dugometražnih i više od 300 kratkometražnih te animiranih ostvarenja.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora