Tradicionalni projekt Hrvatske matice iseljenika Eco Heritage Task Force započeo je u Fužinama. Ove godine domaćin projekta koji se održava do 11. kolovoza jest Primorsko-goranska županija.
16:00 / 25.07.2018.
Autor: Klara Špančić

Autor:
Klara Špančić
Objavljeno:
25. srpanj 2018., 16:00
Tradicionalni projekt Hrvatske matice iseljenika Eco Heritage Task Force započeo je u Fužinama. Ove godine domaćin projekta koji se održava do 11. kolovoza jest Primorsko-goranska županija.
Projekt koji okuplja mlade Hrvate starije od 18 godina iz cijeloga svijeta ove se godine održava u Fužinama, u Lokvama i na otoku Cresu. Ondje će mladi volonterskim radom uređivati okoliš, pomagati stanovnicima i na taj način pridonijeti očuvanju prirodne i kulturne baštine te upoznati domovinu svojih predaka.
U Fužine je stiglo 40 sudionika iz 10 zemalja, a najviše ih je iz Južne Amerike. Nakon uređenja okoliša, kuća i okućnica u Fužinama i okolnim mjestima, volonteri će na Cresu uređivati okoliš Doma za odgoj djece i staračkog doma.
Tijekom projekta održavaju se radionice učenja hrvatskoga jezika te filmska i medijska radionica gdje mladi pomoću društvenih mreža i medija javnost izvještavaju o svojem radu.
- Ovaj kompleksan projekt okuplja mlade u volontiranju, zaštiti okoliša, radionicama, ekologiji. Tijekom projekta razvijaju se prijateljstva, poslovne veze, mladi iseljenici upoznaju Lijepu našu i vjerujem da svake godine barem jedan od sudionika poželi živjeti u Hrvatskoj- rekla je voditeljica projekta Nives Antoljak u emisiji Globalna Hrvatska.
Nives Antoljak i Jasminka Perić
Projekt počeo ratne 1992.
Sve je počelo u jeku hrvatskih ratnih stradanja godine 1992., a iseljenička mladež nastavila je održavati Task Force i u mirnodopsko vrijeme. Dosad su uspješno ostvareni projekti u Voćinu, Gornjem Brgatu pokraj Dubrovnika, Skradinu, Daruvaru, Istri, na Plitvičkim jezerima, na otočiću Galovcu pokraj Zadra, u Arboretumu u Trstenom, Motovunu, Zaostrogu, Stonu, Puli i Bakru s arheološkim nalazištima u Crikvenici, Novome Vinodolskom i Hreljinu, Kaštelima te Bjelolasici, Koprivnici, Dugoj Resi, Rovinju, Stonu, Murteru, Međimurskoj županiji, na otoku Visu, u Šibeniku, NP-u Krka i Ninu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora