Glas Hrvatske

12:30 / 21.06.2023.

Autor:

Festival solsticija u Limi

Rebeca Dorich
Rebeca Dorich
Foto: ustupljena fotografija / Rebeca Dorich

Lima, Peru, domaćin je Festivala solsticija, izložbe crteža koja povezuje virtualne i stvarne zajednice s bojankama inspiriranim suncem. Na manifestaciji sudjeluju i hrvatski umjetnici.

- Prijatelji Glasa Hrvatske, pozdravlja vas Rebeca Dorich, peruanska likovna umjetnica hrvatskih korijena, moji preci potječu iz Rijeke. Festival solsticija umjetnički je događaj na otvorenom koji okuplja crteže za bojanje, nadahnute kvalitetom sunca i kulturnim tradicijama umjetnika iz cijelog svijeta. Uz sudjelovanje hrvatskih umjetnika.


U prvom smo festivalu dočekali zimu, stvorili smo raspravu, interaktivnu instalaciju, lansiranje promotivnih knjiga s izborom crteža za bojanje, radionice uvezivanja za izradu knjiga u zajednici. Jedan u Španjolskoj knjižnici umjetnosti Nacionalnog sveučilišta San Marcos, drugi u dvojezičnom izdanju u Kulturnom centru Brazil Peru - ističe peruanska umjetnica.

21. lipnja održava se treći po redu Festival solsticija.


- Ljeti smo održali novu verziju festivala sa živopisnim postavom, pojačanu i obogaćenu uživo sudjelovanjem renomiranih umjetnika. Kasnije smo se imali priliku predstaviti na Međunarodnom festivalu kartonske knjige u Kulturnom centru Inca Garcilazo Ministarstva vanjskih poslova Perua, dijeleći novu radionicu.


I nedavno, članak fokusiran na "Solar", kartonske knjige koje izrađujem u različitim verzijama, kao način promoviranja Festival solsticija. Svaka "Solarna" knjiga je uistinu posebna. Crteži prate uvodni tekst, postoji pitanje a odgovor je svjedočanstvo umjetnika.


Ovo je vrijedan materijal u relacijskom prijedlogu, jer se kreacije dijele, a s njima i kulturne vrijednosti njihovih autora. Čitatelji ne samo da slikaju, već mogu intervenirati u crteže, razgovarati s njima, preinačiti i ponovno ih stvoriti. Približavaju se razumijevanju drugoga, izgledu možda drugačije kulture, ali kao i cijelo čovječanstvo, dijeleći energiju i kvalitete s kojima nas sunce spaja - naglašava peruanska umjetnica hrvatskih korijena.

Na Festivalu solsticija sudjelovali su i hrvatski umjetnici.


- Bit će nova verzija svaki put kad nam daju pokroviteljstvo, a izbor radova, misli koje pobuđuju, svjedočanstva nastavit će se obnavljati. A prije svega bit će razlog za interakciju, prema potrebama i mogućnostima misli koja nas poziva na dijeljenje.


Uvez je ručno izrađen, sa slikama naslovnice koje štite i najavljuju njegov jedinstveni sadržaj: crteže sunca suvremenih umjetnika iz cijelog svijeta, po prvi put predstavljenih na Festivalu solsticija.


Hrvatski umjetnici i umjetnici hrvatskog podrijetla već su sudjelovali sa svojim crtežima. Među njima Andrea Stanić, Dijana Savić, Carolina Dorich, Maritza Karadža i ja. Hrvatski likovni umjetnici pozvani na treći Festival solsticija su Zoran Hercigonja, Vesna Zvonarević, Lizzie Mijichich, Dražen Pilić, Marija Tokić, Đurđica Pirkić i pjesnik Borna Kekić.


Opraštam se, zahvaljujući Glasu Hrvatske na ovom prostoru. Nadam se da ćemo još koji put surađivati - zaključuje umjetnica Rebeca Dorich, direktorica Festivala solsticija u Limi, Peru

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!