Besplatna web i mobilna aplikacija LearnCro za učenje hrvatskog jezika razine B1, projekta Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH-a i zagrebačkog Filozofskog fakulteta predstavljena je u četvrtak, pri čemu je istaknuto da ju je u tri dana preuzelo tisuću budućih korisnika.
Hrvatski jezik nije samo sredstvo komunikacije, nego i veza sa iseljeništvom i identitetom, onim što jesmo, rekao je na predstavljanju državni tajnik Središnjeg ureda Zvonko Milas, dodajući kako se aplikacijom želi zadovoljiti konkretne potrebe sunarodnjaka koji sve više dolaze u Hrvatsku.
Ona nije zamjena za učenje uživo, ali je dobra nadogradnja koja omogućuje fleksibilnije i ležernije učenje, pri čemu svaki pojedinac određuje tempo i napredak, kazao je Milas i izrazio uvjerenje da će aplikacija, odnosno platforma, imati veći broj korisnika i da će se moći razvijati prema potrebama svih koji žele učiti hrvatski jezik.
U prva tri dana aplikaciju je preuzelo već 1000 budućih korisnika što govori o velikom zanimanju za učenje hrvatskog jezika, vjerujemo da su to većinom Hrvati, ali ne smo oni, kazao je Milas i naglasio kako je aplikacija besplatna i dostupna svima.
- Vjerujem da će dobro doći i stranim radnicima koji žele i moraju naučiti hrvatski jezik, no za razinu A1 ipak trebaju prethodno imati već neke osnovna znanja kako bi ih mogli nadograditi i sudjelovati u svakodnevnom životu, pojasnio je državni tajnik.
Podsjetio je da su već ranije imali dva projekta internetskog učenja jezika razine A1 i A2 koji su se pokazali vrlo korisnim i traženim.
- Potrebe postoje, zadaća nam je da omogućimo sunarodnjacima koji se žele vratiti i učiti jezik da to mogu učiniti i na taj način, rekao je.
Internetske tečajeve jezika prošlo više od 34. 000 ljudi
- Potencijal je velik, tečajeve hrvatskog jezika razine A1 i A2 do sada je prošlo više od 34.000 ljudi i oni su primarna ciljana skupina koja će nastaviti učenje hrvatskog jezika na razini B1, rekao je dekan zagrebačkog Filozofskog fakulteta Domagoj Tončinić.
- Aplikacije je dostupna na internetu, može se lako preuzeti i prijaviti se i dalje je sve lako i jednostavno, dodao je Tončinić.
- Aplikaciji se može pristupiti mobilnim uređajima i putem weba. Sastoji se od 2000 zvukova i oko 2200 fotografija, a aktivnosti su usmjerene na upoznavanje i testiranje vokabulara, a poseban je naglasak na kulturološkom dijelu. Radi se o 80 lekcija podijeljenih u 12 cjelina, pojasnio je voditelj Centra za potporu e-učenju Filozofskog fakulteta Jasmin Klinžić.
Voditeljica Croaticuma Ana Grgić rekla je kako aplikacija ima sučelje na hrvatskom, engleskom i španjolskom jeziku, a planira se i na njemačkom ili nekom drugom jeziku za koji postoji potreba.
- Bilo bi dobro napraviti višu i nižu razinu aplikacije i nadam se da će se to realizirati, dodala je.
Izvor: Hina