Glas Hrvatske

08:00 / 25.06.2026.

Autor: S.Š./Glas Hrvatske

Predstavljen prvi CD Mješovitog zbora Hrvatskog Jandrofa

Nosač zvuka pjevača iz Hrvatskoga Jandrofa u Slovačkoj
Nosač zvuka pjevača iz Hrvatskoga Jandrofa u Slovačkoj
Foto: ORF / .

Mješoviti zbor Hrvatskog Jandrofa predstavio je svoj prvi CD u Slovačkoj.

Zbor sa 17 članova osnovan je godine 2024. spajanjem ženskog i muškog zbora. Kao i u mnogim hrvatskim selima, tradicionalno pjevanje sve više nestaje, ugroženo je pa je tako i u Hrvatskom Jandrofu.


Nekada se tradicionalno u Jandrofu pjevalo na sprovodima, svetoj misi ili vjenčanjima. Ovu tradiciju sada čuvaju samo "Jandrofske jačkarice i jačkari". 


Da bi se tradicija sačuvala razmišljalo se kako trajno zabilježiti note i pjesme.


Tomaš Knotek je o novom nosaču zvuka rekao da su o tome počeli razgovarati tek prošle godine, kako bi napravili CD. Zatim su zatražili financiranje CD-a od Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan domovine, koji je konačno podržao produkciju. Posebno mu je bilo važno da i starija generacija sudjeluje u produkciji. S druge strane, teško je dobiti mlade ljude za takav projekt. Snimanje je započelo početkom godine i trajalo je do travnja. U Hrvatskom Jandrofu imaju još dvije pjevačice, koje su članice zborova već preko 80 godina i kumovi su novog CD-a. 


Na CD-u  pod nazivom "Glas hrvatskih korijena" snimljeno je ukupno deset pjesama, tri crkvene i sedam gradišćanskohrvatskih pjesama.


Ovaj CD koji je nedavno predstavljen u Hrvatskom Jandrofu, a uskoro će biti predstavljen i u Zadru, trebao bi biti poklon svim ljudima u Hrvatskom Jandrofu koji još uvijek govore hrvatski i spomenik budućim generacijama, kazao je za ORF Tomaš Knotek iz zbora "Jandrofske jačkarice i jačkari".


Izvor: ORV, Hrvatska redakcija

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!