Silva rerum – naslov je knjige pročelnika Studija povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru dr. sc. Damira Zorića, izvanrednog profesora koja je predstavljena u Sveučilišnoj galeriji, prenosi Hrvatski Medijski Servis. Kako je istaknuto riječ je o bilješkama o ishodištima pučkih tradicija.
Predstavljači su bili fra Ante Marić, Milan Bešlić, Ivica Pandžić i voditelj Sveučilišne galerije Marin Ivanović. Autor knjige je rekao da je riječ o „svaštari“ koja govori o našem identitetu. "Silva rerum je zapravo ono što danas nazivamo notebook", rekao je dr. sc. Zorić.
Knjiga je posvećena pučkim tradicijskim temama.
U prvome dijelu nalaze se sljedeći naslovi:
"Povijest hrvatskoga bajoslovlja: Nacrt povijesnog pregleda hrvatskih istraživanja stare slavenske vjere od XVIII. do. XX. stoljeća"
"Nikola Andrić o hrvatskom narodnom pjesništvu: N. Andrić između V. S. Karadžića i T. Benfeya"
"Povijesna ishodišta jedne gangaške pjesme iz Lovreća: Neobičan motiv jedne gangaške pjesme"
"Etnološka ishodišta Katičićeve mitološke trilogije" naslov je prvoga članka drugoga dijela knjige i vezan je za trilogiju knjiga Radoslava Katičića: Božanski boj: Tragom svetih pjesama naše pretkršćanske starine (2008.); 240 Prikazi i osvrti Zeleni lug: Tragom svetih pjesama naše pretkršćanske starine (2010.); Gazdarica na vratima: Tragom svetih pjesama naše pretkršćanske starine (2011.).
Druga cjelina knjige završava tekstom "Grudska molitva: Kralju Žudijski mene slugu tvoga neba i zemlje čestita učini".
Treća cjelina počinje tekstom "Baština je temelj identiteta: Glagoljaško pučko crkveno pjevanje u Podstrani i donjim Poljicima.
Zavjetovane djevojke (virdžine) u tradiciji balkanskih gorštaka“ posljednji je članak ove knjige. U njemu autor vrjednuje priloge domaćih i inozemnih istraživača o iznimno intrigantnoj pojavi ostanka djevojke u roditeljskoj kući koja nema muških potomaka.
Predstavljanje ove knjige koja govori baštini koja je temelj identiteta jednoga naroda organizirano u sklopu 10. Sveučilišnog likovnog simpozija koji se održava od 23. do 27. svibnja u Sveučilišnoj galeriji. Simpozij je ove godine okupio više od četrdeset akademskih umjetnika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i Crne Gore koji cijeli tjedan stvaraju nova umjetnička djela.