Hrvatska matica iseljenika (HMI) i Sveučilište u Zagrebu sutra, 23. lipnja 2026. kreću sa svojom već tradicionalnom Sveučilišnom školom hrvatskoga jezika i kulture, koja se održava do 17. srpnja u Zagrebu.
Službeno otvorenje bit će 23. lipnja, utorak, u 10 sati na Sveučilištu u Zagrebu (Radoslava Cimermana 88). U prigodi svečanoga otvaranja Sveučilišne škole hrvatskoga jezika i kulture polaznike će pozdraviti rektor Sveučilišta Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika mr. sc. Zdeslav Milas i voditelj Škole doc. dr. sc. Igor Marko Gligorić, javlja HMI.
U radu Sveučilišne škole ove godine sudjeluje 22 polaznika iz 10 europskih i prekooceanskih zemalja (Švicarska, Engleska, Njemačka, Mađarska, Ekvador, Argentina, Australija, Čile, Kanada i SAD). Kao i prethodnih godina, među njima su i stipendisti s partnerskih sveučilišta: Sveučilišta u Pečuhu i Sveučilišta u Rosariju. Jedna stipendija dodijeljena je Ministarstvu demografije i useljeništva koje je nakon provedenoga natječaja dodijelilo stipendiju polaznici iz Čilea.
Škola je namijenjena mladeži hrvatskoga podrijetla i svim drugim studentima koji žele upoznati Hrvatsku, steći ili proširiti svoje znanje o njoj, naučiti ili usavršiti hrvatski jezik. Akademski program obuhvaća 120 školskih sati nastave, u što je uključena i terenska nastava.
Program iz hrvatske kulture sastavni je dio Škole koji organizira Hrvatska matica iseljenika. Program podrazumijeva: akademska i terenska predavanja o hrvatskoj kulturi i povijesti; stručno vođene posjete različitim muzejima, galerijama, umjetničkim izložbama, kazališnim predstavama i koncertima, kulturnim i znanstvenim institucijama te studijske izlete u Hrvatsko zagorje i Plitvička jezera.