U prostorijama HKD-a Šid održana je književna večer povodom obilježavanja 95 godina od rođenja hrvatskog književnika i likovnog kritičara profesora Bogdana Mesingera.
10:12 / 23.12.2025.
Autor:
Autor:
Objavljeno:
23. prosinac 2025., 10:12
U prostorijama HKD-a Šid održana je književna večer povodom obilježavanja 95 godina od rođenja hrvatskog književnika i likovnog kritičara profesora Bogdana Mesingera.
Mesinger rođen je u Šidu 25. prosinca 1930. a preminuo je u Osijeku 8. ožujka 2023. godine. U sklopu književne večeri prikazan je dokumentarni film pod nazivom "Bogdan Mesinger - Traganje za obiteljskim vrijednostima, scenaristice Helene Sablić Tomić i autora profesora Davora Šabića. O profesoru Mesingeru govorila je Helena Sablić Tomić.
- Osim ovog filma važna je bila i knjiga "Hrvatska riječ u Srijemu", gdje on također ima svoj tekst. Izuzetno su važne tematske večeri posvećene onima koji su zadužili prostor. Bilo bi dobro organizirati ih i o drugim hrvatskim autorima. Otvaranje knjižnice je važan iskorak kako bi se u ovom prostoru mogla ponuditi hrvatska riječ u poeziji, prozi i esejima - kazala je profesorica Tomić Sablić.
Predsjednik HKD-a Šid Josip Pavlović istaknuo je da mu je zadovoljstvo što organiziraju treći kulturni događaj u novokupljenoj kući.
- Drago mi je što knjižnicu otvaramo u godini kada obilježavamo 100. obljetnicu od osnivanja Hrvatske čitaonice u Šidu i što će ona nositi ime po Bogdanu Mesingeru - istaknuo je predsjednik šidske udruge Pavlović.
Podsjetimo se da je kuća kupljena u lipnju zahvaljujući Vladi Hrvatske i Hrvatskom nacionalnom vijeću iz projekta »Sagradi mlin gdje je voda«, nakon čega je vodstvo HKD-a Šid uredilo prostor i nabavilo opremu za pohranu slika i knjiga.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora