Glas Hrvatske

09:30 / 11.08.2025.

Autor: S.Š./Glas Hrvatske

U Metkoviću predstavljena knjiga „Identitet Moliških Hrvata“

Na predstavljanju knjige „Identitet Moliških Hrvata“ u Metkoviću
Na predstavljanju knjige „Identitet Moliških Hrvata“ u Metkoviću
Foto: metkovicnet.com / .

U Gradskom kulturnom središtu Metković, a u organizaciji Ogranaka Matice hrvatske u Metkoviću je održano je predstavljanje knjige „Identitet Moliških Hrvata“ autorice doc. dr. sc. Marte Račić.

Večer je započela uvodnim govorom predsjednice metkovskog ogranka Matice hrvatske, Zorane Vekić, koja je predstavila autoricu i značaj njezina djela. Vekić je istaknula kako knjiga „Identitet Moliških Hrvata“ donosi dragocjen doprinos razumijevanju kulturnih i jezičnih procesa unutar ove male, ali značajne zajednice Hrvata u regiji Molise u Italiji. Posebno je naglasila autoricin dugogodišnji istraživački rad i predanost temi.


Naslovnica  knjige

Naslovnica knjige

Foto: metkovicnet.com / .

Središnji dio večeri obilježila je prezentacija same Marte Račić, koja je publici približila ključne aspekte svoje knjige. Na oko dvjestotinjak stranica, Račić je detaljno opisala svoje iskustvo istraživanja u moliškohrvatskim selima Mundimitru, Kruču i Filiču, gdje je provela dva terenska istraživanja. Knjiga interdisciplinarno povezuje povijesne, filološke i etnološke aspekte identiteta, istražujući procese revitalizacije jezika i kulturne baštine moliških Hrvata od 1960-ih godina do danas. Autorica je posebno naglasila izazove očuvanja jezika, koji je ključno obilježje identiteta ove zajednice, unatoč njihovoj integraciji u talijansko društvo.



Poseban trenutak večeri bila je glazbena izvedba pjesme „Mornareva žena“ u izvedbi glazbenog sastava Versi, koji je svojim nastupom dodatno obogatio atmosferu i povezao prisutne s duhom hrvatske tradicije. Publika je s velikim zanimanjem pratila priču o prvim susretima Marte Račić s moliškim Hrvatima, koji su započeli još tijekom njezina studentskog angažmana u Galeriji Klovićevi dvori, gdje je radila kao vodič na izložbi „Čarolija niti“. Tadašnji susret s moliškim Hrvatima, koji su sebe opisali riječima „Mi smo naša čeljad… i govorimo na–našo“, probudio je njezin interes za ovu zajednicu, što je kasnije rezultiralo diplomskim radom o proljetnom običaju Majo i, konačno, ovom knjigom.


Izvor: metkovicnet.com

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!