Glas Hrvatske

07:54 / 13.08.2026.

Autor: S.Š./Glas Hrvatske

Iseljenici otoka Krka na boćarskom turniru u Malinskoj

Zajednička fotografija
Zajednička fotografija
Foto: HMI Rijeka / .

Iseljenici Malinske-Dubašnice i otoka Krka okupili su se 4. kolovoza 2026. u Malinskoj na drugom prijateljskom boćarskom turniru Bale Open Dubašnica, koji je organizirala riječka podružnica Hrvatske matice iseljenika uz podršku Općine Malinska-Dubašnica, Mjesnog odbora Poganka, Udruge umirovljenika Malinska i Zajednice tehničke kulture PGŽ-a.

Predstavljanje knjiga

Predstavljanje knjiga

Foto: HMI Rijeka / .

Program je započeo predstavljanjem dviju knjiga – „Krčki iseljenici u New Yorku i SAD-u“ (A. Bozanić) i „Otok Krk u prapovijesti“ (I. Oštarić) – uz glazbenu pratnju Zorana Papića Pape u prostoru Udruge umirovljenika Malinska. Brojnim Merikanima pozdravnim su se govorima obratili načelnik Općine Malinska-Dubašnica Robert A. Kraljić, predsjednik Udruge umirovljenika Malinska Edo Hržić i voditeljica riječke podružnice HMI-ja Renata Garbajs. Među nazočnima bili su i ravnateljica krčke Srednje škole i voditeljica Ogranka Matice hrvatske u Krku Gordija Marjan, prof. dr. sc. Sanja Bogović Zubčić, glavni urednik „Vijenca“ Goran Galić, predsjednik i dopredsjednik Dubasnica Social Club of America Ive Žgombić i Ivan Bogović te brojni iseljenici iz SAD-a kao i povratnici sa svojim obiteljima.



Novo, dopunjeno Bozanićevo izdanje knjige iz 1996., objavljeno u izdanju Povijesnog društva otoka Krka, predstavio je glavni urednik knjige prof. dr. sc. Tomislav Galović zajedno s vlč. dr. sc. Antonom Bozanićem. Posebno se osvrnuo na razdoblje u kojem su iseljenici bez dokumenata odlazili u svijet trbuhom za kruhom te bili pod povećalom tadašnjih vlasti.


Načelnik Općine Malinska-Dubašnica predstavio je mr. sc. Ivu Oštarića i knjigu „Otok Krk u prapovijesti“, objavljenu u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Krku i nagrađenu Zlatnom poveljom Matice hrvatske 2026. godine. Zajedno s autorom upoznao je okupljene s trogodišnjim istraživanjem dotad nedovoljno poznatog dijela povijesti otoka Krka – razdobljem Liburna, brojnim ostatcima keramike i gradina te arheološkim blagom otoka.



Najavili su i nastavak projekta povezanog s toponimijom, a sve radi očuvanja baštine. Ivo Oštarić upozorio je na ljudsko djelovanje koje dovodi do oštećivanja prapovijesnih kamenih ostataka i gomila te apelirao na njihovo očuvanje i osnivanje muzejskog prostora posvećenog liburnskom razdoblju.


Prijateljski boćarski turnir okupio je šest ekipa: Poganka, Umirovljenici Malinska, Mihojci, Hreljin (ž), Merikani 1 i Merikani 2. Pehar je osvojila ekipa Umirovljenici Malinska, a svi sudionici turnira počašćeni su domaćim šurlicama i gulašom. U organizaciji Zajednice tehničke kulture PGŽ-a za najmlađe je pokraj boćališta pripremljena zanimljiva radionica s Ozobot robotima, koju je vodio prof. Ivan Štimac. Na predivnoj večeri koja je povezala dvije kulture – hrvatsku i američku susret je bio prilika i za razgovore o povratku iseljenika iz SAD-a.


Izvor: HMI

Boćarski trunir

Boćarski trunir

Foto: HMI Rijeka / .

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!