Do Zvjezdanoga sela Mosor dođe se lako, osobnim automobilom ili javnim prijevozom. No, do zvijezda još lakše. U mosorskoj zvjezdarnici posvetili su se promociji njihovoga rada, često organiziraju edukativne radionice, a razmišljaju i o korištenju europskoga novca kako bi dodatno turistički pozicionirali sad već poznato izletište ispod zvijezda.
Mnogim ljubiteljima astronomije diljem svijeta dobro su poznate velike zvjezdarnice poput one na Havajskom otočju, na Kanarima ili pak u visokim Andama u Čileu. One služe profesionalnim astronomima za promatranje i otkrivanje pojava na samom rubu poznatog svemira. No da bi netko postao astronom, najčešće ga ljubav prema nebu zarazi još u školskoj dobi. Pogotovo ako ima prilike odmalena baciti pogled kroz teleskop ili boraviti neko vrijeme na jednoj zvjezdarnici, pa makar i maloj, amaterskoj.
Jedna od takvih zvjezdarnica u Hrvatskoj je ona u Zvjezdanom selu Mosor, desetak kilometara od grada Splita. Lako se do nje dođe asfaltiranom cestom osobnim autom ili autobusom splitskog gradskog prijevoza. Sa zvjezdarnice se s visine od oko sedamsto metra pruža divan pogled na Split i okolicu dolje, a na zvjezdano nebo - gore.
- Ovaj objekt je znanstvena ustanova kojoj je primarna uloga zvjezdarnica. Međutim ona osim zvjezdarnice ima edukativne i obrazovne, kulturološke i umjetničke sadržaje za djecu najnižeg uzrasta do fakulteta, a za građane Splita i posjetitelje grada ovo je izletište na 1000 metara nadmorske visine. Sada razmišljamo o EU fondovima uz pomoć kojih bismo mogli postići višu razinu ponude, čime bismo omogućili i dolazak stručnjaka i znanstvenika iz cijeloga svijeta. Ovdje imamo teleskope, ne samo jedan glavni teleskop u kupoli, imamo i više manjih teleskopa, uz pomoć kojih djeca uz edukaciju učitelja, nastavnika, profesora dobivaju i osnovne informacije o astronomiji. Ovdje je uloženo mnogo ljudskoga truda, sada trebamo višu razinu i kvalitetu ponude iako ne želimo prosjačiti nego dati relevantan sadržaj, da se uloži u kapitalni objekt kao što je to zvjezdarnica na Mosoru - govori Goran Sučić, profesor sa splitskog Filozofskog fakulteta i član Upravnog odbora Zvjezdanog sela Mosor.
Zvjezdano selo Mosor vodi udruga koja organizira malu školu astronomije za školarce, zatim zimske, proljetne i ljetne škole astronomije, školu meteorologije, školu u prirodi, predavanja, seminare i dakako promatranja. Ciljevi organizatora i voditelja su poboljšanje kvalitete života mladih i poticanje kreativnosti u njima, čime se bitno smanjuje i sklonost prema asocijalnom i ovisničkom ponašanju.
- Zajednica tehničke kulture grada Splita je krovna udruga tehničke kulture koja okuplja 18 udruga tehničke kulture, a to su astronomija, jedriličarstvo, ronilaštvo, modelarski klubovi, robotika, fotoklub, kino klub, inovatorske udruge, udruga za astro-arheološka ispitivanja i druge. Jedna od udruga zajednica tehničke kulture je i Zvjezdanog selo Mosor koje je donedavno bio i centar tehničke kulture. Na tom tragu, Zvjezdano selo Mostar, zajedno sa zajednicom tehničke kulture grada Splita već godinama organizira za vrijeme svih školskih praznika zimske proljetne i ljetne škole tehničke aktivnosti. Te škole obično traju negdje oko 5 dana gdje oko 15 učenika boravi ovdje, spavaju rade i pod nadzorom mentora iz udruge tehničke kulture. Obično su to radionice iz astronomije, modelarstva, a najveća je promatranje noćnog neba teleskopom iz velike kupole. Godišnje kroz te naše radionice za vrijeme praznika obuhvaćeno je negdje oko 300 učenika osnovnih i srednjih škola, ali ne samo iz našeg područja, već iz cijele Hrvatske - objašnjava Tomislav Nikolić, tajnik Udruge Zvjezdano selo Mosor.
Njihov drugi značajni projekt, svojevrsni brand Zvjezdanoga sela Mosor, je škola u prirodi.
- Tu se provodi izvannastavni rad, učionica za učenike osnovnih i srednjih škola i tim programom škole u prirodi je u proteklih 18 goda bilo obuhvaćeno preko 20 000 učenika iz cijele Hrvatske, a i šire. A ono je u biti jedan edukacijski izlet gdje učenici imaju interaktivni radni dan, gdje su za učenike nižih razreda osnovne škole zastupljeni i hrvatski jezik i matematika i priroda i odgoj, a za učenike viših razreda osnovne i srednje škole još i geografija, povijest i fizika. Sam objekt u kojem se sve ovo provodi je površine 640 m 2 i sastoji se od više dvorana, učionica i spavaonica.
Prošle godine smo ostvarili rekord u posjećenosti, 1002 posjetitelja su bila samo na programu Noći muzeja. No, Zvjezdano selo Mosor je prvenstveno astronomska udruga. Zvjezdarnica za građane otvorena je petkom i subotom još od 15 do 22 sata ili ljeti do 24 sata i svi su dobrodošli da pod stručnim nadzorom mogu promatrati sve što je vidljivo tu noć na noćnom nebu - objašnjava Nikolić.
Ako vas dakle put odvede do Splita, svakako posjetite planinu Mosor, točnije njegovo Zvjezdano selo u blizini Žrnovnice i Gornjeg Sitnog. I dočekajte u njemu noć bez oblaka.